You are here

Co je Libcice.net

Libčice.net je počítačová síť neziskového spolku Libčice.net.

Členové mohou využívat možností sítě, mezi které patří vzájemné sdílení dat, přímá komunikace (hraní her, chaty, videopřenosy, atp.), připojení k Internetu, IP telefonie, vlastní www stánky členů a jiné. Síť je propojena s dalšími sítěmi podobného smýšlení jejichž počet neustále narůstá, viz CZFree. Kdokoli se může do sítě po domluvě připojit, vše záleží jen na technických možnostech zájemce.

Libčice.net není ISP neboli komerční poskytovatel Internetového připojení. Libčice.net není ani firmou založenou za účelem generování zisku. Libčice.net nemá, a tudíž neplatí žádné zaměstnance - členové i rada spolku pracují pro síť bez nároku na odměnu. Všechny finanční prostředky poskytnuté členy jsou investovány do rozvoje a provozu sítě, kterou spravují sami členové.

Nemůžete pochopitelně čekat, že vám vše nainstaluje servisman v saku a s naleštěným kufříkem v ruce. Připojení do sítě je poměrně triviální úkon, který zvídavý uživatel počítače obvykle zvládne. Neznamená to však, že jste na všechno sami - vždy se najde někdo, kdo vám rád poradí a pomůže. Pamatujte však, že dotyčný tak činí ve svém volném čase a bez nároku na odměnu, proto se prosím k němu také tak chovejte.

Pokud očekáváte, že vše se odehraje "na klíč", tak libčice.net pravděpodobně není nejlepsí způsob jak řešit problémy s připojením. Je nutné si minimálně vyřešit kabely a umístění zařízení uvnitř bytu/domu a vedení přípojky na vašem pozemku.

Za sítí Libčice.net nestojí žádná velká společnost sídlíci v prosklené budově se stříbrnými štítky na dveřích. To však neznamená, že síť, nebo připojení k Internetu není stabilní. Většina aktivních členů patří mezi odborníky v oboru a je v zájmu všech, aby síť dobře fungovala. Oproti mnohdy konzervativním komerčním poskytovatelům Internetu, se také nebráníme experimentům a novým technologiím, proto se síť může rychleji rozvíjet.

Nutné potřeby dobrého symetrického připojení v roce 2020 a 2021 dávají za pravdu našemu komunitnímu projektu, který veškeré prostředky opět investuje do výstavby sítě. Komerční kavalitativní alternativy nejsou v naší lokalitě dostupné v roce 2021 stejně tak jako tomu bylo v roce 2020.

Pokud byste se chtěli na rozvoji sítě podílet, nemusíte zoufat že se v problematice nevyznáte - vždy se najde místo, kde můžete být k prospěchu.
Proto s chutí do toho, jste vítáni.